vinnare bild konstnär titel storlek teknik pris
  1. Stefan MÅS Persson Rastgård 48 x 48  akrylmålning 13 000 
Agneta Olausson (nr 38)
  2. Hans O Bergman Terra 107 x 80  oljemålning 9 000 
Bengt Åke Elwin (nr 59)
  3. Rickard Ölander Restless #3 21 x 12 x 5  brons 8 500 
Nils Olof Hammarbeck (nr 3)
  4. Arjuna Aasehaug The Orb 50 x 70  akrylmålning 8 000 
Kristina Tengå (nr 487)
  5. N Jonas Englund Nike 14 x 14  oljemålning 7 000 
Martin Starsmark (nr 94)
  6. Blomqvist-Westman Bevingad 23 x 20 x 6  konstglas 5 500 
Anna Carin Edberg (nr 228)
  7. Kjell Sundberg Förväntad vår 37 x 32  akrylmålning 5 000 
Helene Eriksson (nr 431)
  8. Elisabeth Zeilon A Land in My Mind 30 x 30  fotografi 5 000 
Jan Lindblom (nr 255)
  9. Olle Brozén Norra torp 10 x 10 x 23  konstglas 5 000 
Anne-Marie Önnegren (nr 79)
  10. Ylva Molitor Gärdsell Two in One 45 x 45   akvarell 5 000 
Aslaug Sköld (nr 82)
 11. Margareta Lindman Den spanska fjärilen 28 x 28   oljemålning 4 500 
Inger Billberger (nr 416)
 12. Margot Luf Smile 10 x 10 x 22  brons 4 500 
Stina Larsson (nr 195)
 13. Elisabeth Zeilon Paris Brown 32 x 40  fotografi 4 000 
Karin Karlsson (nr 55)
 14. Rickard Ölander Förvildade 54 x 65  giclée 4 000 
Gunnel Wallin (nr 385)
 15. Ylva Molitor Gärdsell Passion 40 x 40  akvarell 4 000 
Stina Krafft (nr 373)
 16. Saro Aratoun Sensommarkväll 45 x 24  akvarell 3 500 
Eva Hallgren (nr 137)
 17. Saro Aratoun Höstträd 20 x 37  akvarell 3 000 
Mats Granberg (nr 63)
 18. Katarina Hård Ensamseglaren 30 x 22  akrylmålning 3 000 
Louise Pålsson (nr 98)
 19. Margot Luf Blauer Bozzetto 6 x 4 x 9  skulptur 2 900 
Anna Danielsson (nr 34)
 20. Lars Eje Larsson Marockansk dörr 38 x 57  giclée 2 800 
Pia Karsberg (nr 180)
 21. Robert Oldergaard Skål Twist 22 x 22 x 11  konstglas 2 500 
Conny Thorslund (nr 564)
 22. Kjell Sundberg Senvinter 32 x 29  etsning 2 000 
Galleri Sjöhästen (nr 71)
 23. Margareta Lindman Saker som bara är 10 x 10  oljemålning 2 000 
Berit Kling (nr 43)
 24. Robert Oldergaard Öländsk tromb 8 x 8 x 31  konstglas 2 000 
Kreso Milić (nr 133)
 25. Jakob Ström 2018 I 36 x 33  akvarell 2 000 
Torbjörn Persson (nr 434)
 26. Arjuna Aasehaug Black pond 30 x 30  giclée 2 000 
Håkan Elensky (nr 116)
 27. Margareta Lindman Narcissus 14 x 15  oljemålning 1 800 
Johan Rydberg (nr 181)
Dessutom 5 st värvarvinster:
Susanna Stark, vann målning av Margareta Lindman
Staffan Zika, vann konstglas av Olle Brozén
Elisabeth Melkersson, vann en litografi av N. Jonas Englund
Kerstin Hollertz, vann en giclée av Arjauna Geir Aasehaug
Malin Lundberg, vann en etsning av Kjell Sundberg
TOTALT: 121 500 kr 
« TILLBAKAENBART INKÖP »